
Socijalna pedagoginja škole Emina Laštrić sudjelovala je na Comenius stručnom usavršavanju u sklopu Programa za cjeloživotno učenje.
Više o tom programu pogledate pod ::opširnije::
izvijestila: Emina Laštrić
Stručno usavršavanje pod nazivom „Action Methods Improving Motivation and Quality in Learning Environments“ održalo se od 15. travnja 2012. do 21. travnja 2012. u mjestu Costa da Caparica u blizini Lisabona.
Edukacija je organizirana od strane organizacija European Bridges Consulting iz Finske i A Par iz Portugala, a voditelji su bili gospođa Ulla Salomaki (Finska) te asistenti Claudia Ramos, Cristina Seixas, Sofia Valente, Maria Eugenia (Portugal), Vyron Ntegkas (Grčka) i Annina Koski (Finska). Službeni jezik bio je engleski.
Oblik rada pretežno je bio radionički s ciljem učenja aktivnosti koje potiču motivaciju učenika, odnosno kako koristiti razne kreativne i umjetničke tehnike u poučavanju, balansirati između intelektualnih i emocionalnih komponenti učenja, stvarati pozitivno ozračje u razredu i omogućiti da učenici imaju povjerenja jedni i druge te da surađuju. Sudionici su aktivno sudjelovali tijekom radionica te su i sami izvodili navedene aktivnosti.
Stručno usavršavanje započelo je s aktivnostima za međusobno upoznavanje, stvaranje opuštene atmosfere i razvijanje timskog duha te izgradnju povjerenja među sudionicima. Nadalje su obrađivane aktivnosti za učenje o emocijama te za seksualnu edukaciju učenika, kao i kako koristiti razne kreativne i umjetničke tehnike u poučavanju te kako učiti matematiku kroz ples. Posljednji dan bio je posvećen aktivnostima za rastanak i evaluaciji stručnog usavršavanja.
Osim navedenog tijekom edukacije sudionicima je omogućeno i predavanje o sustavu školovanja u Portugalu te posjet školama u Setubalu.
Na stručnom usavršavanju sudjelovalo je još četvero sudionika iz Hrvatske, šestero iz Finske, petero iz Rumunjske, četvero iz Grčke, po dvoje iz Bugarske, Litve i Poljske te po jedan iz Latvije, Španjolske i Turske.
Sve aktivnosti u sklopu Programa za cjeloživotno učenje imaju za cilj, između ostalog, upoznavanje drugih kultura, stoga su svi sudionici bili dužni izraditi poster prezentaciju o sebi, zemlji iz koje dolaze i instituciji u kojoj rade te su iste predstavili ostalim sudionicima. Osim navedenog, sudionici su zamoljeni da sa sobom donesu neke proizvode iz svoje zemlje te su imali „Večer europske hrane“.
S ciljem upoznavanja povijesti i kulture domaćina sudionicima su osigurana dva izleta u Lisabon i okolicu Setubala te večer tradicionalne portugalske glazbe Fado.
Navedno stručno usavršavanje jedna je od aktivnosti potprograma Comenius u sklopu Programa za cjeloživotno učenje, a bilo je financirano od strane Europske unije preko Agencije za mobilnost i programe EU (AMPEU).
Potprogram Comenius obuhvaća predškolski odgoj, osnovno i srednje obrazovanje. Ciljevi potprograma jesu promicanje svijesti o raznolikosti europskih kultura suradnjom škola i vrtića država koje sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje, poticanje osobnog razvoja sudionika, razvoj i usavršavanje vještina i kompetencija te njegovanje ideje o europskom građanstvu. Aktivnosti koje su dostupne u sklopu potprograma Comenius jesu: Pripremni posjeti i kontaktni seminari, Stručna usavršavanja, Comenius asistenti, Ugošćivanje Comenius asistenata, Bilateralna i multilateralna školska partnerstva, Regio partnerstva, Individualna mobilnost učenika, eTwinning te Organizacija stručnih usavršavanja.
Agencija za mobilnost i programe EU provodi Program za cjeloživotno učenje u Hrvatskoj. Više informacija možete naći na stranici www.mobilnost.hr.
Kontakt +385 (0)1 5005-635
Gajeva 22, 10 000 Zagreb