2

Šestoro učenika OŠ Veli Vrh Pula (David Celega, Gabrijela Kurtović, Filip Makragić, Ema Malagić, Roko Mirković, Eni Petrović) u pratnji učitelja povijesti Igora Jovanovića sudjelovalo je na Globalnim igrama mira u Mesenu u Belgiji od 15. do 21. rujna 2024. Globalne igre mira sponzorira UEFA fondacija za djecu i The Children’s Football Alliance (Dječji nogometni savez) sa sjedištem u Mesenu. Mesen je selo mira u Flandriji u Belgiji osnovano 2014. prilikom obilježavanja 100 godišnjice početka Prvoga Svjetskog rata odnosno mjesto gdje su se vodile neke od najkrvavijih bitaka Prvoga svjetskoga rata. Igre se održavaju od 2014. i na njima su u protekljih deset godina sudjelovala djeca iz dvadesetak zemalja svijeta. Na ovogodišnjim je igrama sudjevalo stotinjak djece u dobi od 14 do 18 godina iz desetak zemalja s tri kontinenta I po prvi puta djeca iz Hrvatske.

download (3)

Same su se igre održavale u već spomenutom Mesenu (inače najmanjem belgijskom gradu) u Selu mira pokraj mjesta gdje se igrao nogomet tijekom “Božićnih primirja”. 1914. Kada su njemački i britanski vojnici su izašli iz svojih rovova kako bi odigrali nogometnu utakmicu jedni protiv drugih na “ničijoj zemlji”. Viši časnici imali su mnogo poteškoća prekinuti primirje i uvjeriti vojnike da se ponovno počnu boriti. Prije same igre vojnici su si međusobno razmijenili božićne poklone.

Program se igara sastojao od niza sportova, tradicijskih igara, glazbenih i scenskih radionica u kojima su se sudionici iz desetak zemalja natjecali u duhu sporta, dijaloga i međusobnog poštovanja. Radionice su bile koncipirane na zajedničkim interesima mladih odnosno na faktorima koj ih povezuju (umjetnost, igra, glazba).

U radionici “What would they say” David Celega je proglašen najboljim glumcem. Učenici OŠ Veli Vrh Pula su sudjelovali u svim natjecanjima i pobijedili u orijentacijskom natjecanju koje se provodilo u gradu Ypresu te u igri “Sam protiv svih” Zadatak je bio izvršiti sve izazove u što kraćem vremenu. Izazovi su bilo zahtjevni, ali zanimljivi. Neki od njih bili su stajanje na rukama 4 minute, “pimplanje” loptom 150 puta, istrošiti cijelu kemijsku, 200 čučnjeva, napraviti ljudsku piramidu, nacrtati portrete…

Učenici su posebno ponosni na činjenicu da su igrali nogomet na “Polju mira”, mjestu gdje se odigralo “Božićno primirje” odnosno na polju ispod koje leže tisuće poginulih vojnika iz bitaka koje su se tamo vodile. S učenicima OŠ Veli Vrh Pula, nogomet su igrala djeca dvadesetak različitih nacionalnosti.

Ucenici su posjetiili memorijalni muzej u Passchendaeleu poznatom po jednoj od najvećih bitaka Prvog svjetskog rata. Nalazi se nedaleko Ypresa. Bitka se vodila više od mjesec dana a vojnici su bili u jako lošim uvjetima, od blata, močvarnih površina, prašine, vremena i slično.

U gradu Ypresu su sudjelovali na tradicionalnom završnom pozdravu palim vojnicima poznatom kao „The Last Post“, u čast sjećanja na vojnike bivšeg Britanskog Carstva i njegovih saveznika koji su poginuli tijekom Prvog svjetskog rata. David Celega bio je predstavnik škole na ceremoniji. Uz njega su bili po jedan član iz drugih timova. Uz njih su hodali časnici britanske vojske. Pred spomenik (Menin gate) su položili lopte i salutirali. Bio je ovo prvi put u povijesti da sudjeluju učenici iz Istre, odnosno iz Hrvatske. Po prvi puta, na “Last Postu” bili su prisutni predstavnici zemalja s tri kontinenta: Afrike, Azije i Europe.

Na završnoj ceremoniji u kojoj je svaka država predstavila neku svoju posebnost, učenici su otplesali Istarski balun i zaslužili veliki pljesak. Učili su plesati i škotski narodni ples.

Konačno glavna poruka ovih Igara koju su učenici ponijeli sa sobom je da se kroz igru i dijalog mogu prevladati sukobi i različitosti te da je međusobno razumijevanje i poštovanje ključan korak u gradnji mira.

Učenici i škola se zahvaljuju Gradu Puli na potpori, ali i Kristijanu Krušiću Pipu, vozaču koji ih je unatoč devetnaest sati vožnje po pravcu vrlo sigurno odveo i doveo na ove jedinstvene sportske igre.

Izvijestio profesor Igor Jovanović